Kölintervaajaksi kaupunginjohtaja Tuomo Sallinen

Vapunpäivänä vietettiin Wilmanrannassa perinteiset kölintervajaiset. Sutia käyttämään oli tänä vuonna kutsuttu vasta valittu kaupunginjohtaja Tuomo Sallinen.

.

Paikalle oli saapunut noin 50 seuralaista ja ilahduttava määrä lapsia. Vuoden teema onkin lapset ja nuoret.

 

.

Kommodori kertoi puheessaan seuran tulevista tapahtumista ja avasi Kutilan kanavahankkeen tilaa. Optimistisissa arvioissa uusi vesireitti avattaisiin 2027. Sallisen suhtautuminen aikataulun pitämiseen oli hieman varovaisempi, mutta jos kaikki menee nappiin, on se mahdollista. Uuden kölärin purjehdustaustasta paljastui jonkinlaista historiaa jollista, mutta oikean köliveneen kyytiin hän ei vielä ole päässyt. Hän saikin heti useita kutsuja tiistaikisojen kastiksi. Osa kölintervaajan puheesta löytyy alla olevasta linkistä.

Puhe

 

Entisellä maalarilla pysyi suti hyvin kädessä ja seuran junioritkin pääsivät auttamaan tervan levityksessä.

Junnujaoston toimesta paikalle pystytetty purjehdussimulaattori oli lasten suosiossa. Jollaleirillä jatketaan!

 

 

 

 

Yhteistyössä