Katsastuksessa huomio paukkuliiveihin

Kevät koittaa ja on jälleen aika katsastaa paatit ja purkit!
LrPS:n reippaat, tarkkasilmäiset ja palvelualttiit ovat valmiina venerannoilla ja laitureilla…

Tänä vuonna katsastuksen fokuksessa ovat paukkuliivit. Lisäksi katsastustoiminnassa muistuttaan veneiden pohjamaaleista – muistutus koskee sitä tosiseikkaa, että sisävesillä biosidisten antifoulingmaalien eli ns. myrkky- eli kiinnittymisenestomaalien käyttö on yksiselitteisesti kielletty. Merelle mentäessä tilanne on tietysti toinen ja jokainen veneilijä käyttää asiassa omaa kaupunkilaisjärkeään…

Viime syksyn vuosikokouksessa päätettiin myös katsastusmaksuja koskevasta uudistuksesta. Nyt LrPS:n piirissä katsastus maksaa kaikissa katsastusluokissa ja -tyypisessä, veneiden koosta riippumatta 35 euroa. Uudistuksen nähdään yksinkertaistavan katsastuksen käytäntöjä ja kannustavan seuran jäseniä katsastamaan veneensä.

Muistutettakoon vielä, että seuran sääntöjen § 13 pykälän mukaan seuran lippua saavat käyttää viralliseen veneluetteloon liitetyt ja katsastetut veneet.

Lue lisää katsastusasioiden painopisteistä tästä linkistä.

Samalla sivulla on myös listattu seuran puolesta venekatsastuksia tekevien yhteystiedot.

* * *

Yhteistyössä